YILDIZDAN ELEKTRİKLİ SÜPER SUV: MERCEDES EQE

Geçtiğimiz günlerde Mercedes yeni bir lansmanla tamamen elektrikli aracını tanıttı. Bu araç Mercedes EQE modelinin SUV hali idi. İlk EQE sedan lansmanında bahsedilen SUV, nihayet gün yüzüne çıktı. Göz alıcı tasarımı ve havalara uçuracak performansıyla elektrikli sınıfın en klas arabası olabilecek bu yakışıklı oyuncağa gelin bir göz atalım.

Tasarım:

Yeni elektrikli SUV olan EQE, sedan versiyonundan biraz farklı tasarımıyla dikkat çekiyor. SUV olmanın getirdiği bazı özellikleri de bünyesinde barındıran EQE, yüksek ve heybetli bir tasarım sunuyor. Yerden yüksekliği 1.68 metre olan aracın, aks mesafesi ise 3 metre ve 4.98 metrelik de uzunluğa sahip. Bakıldığında bu uzunluk değerleri (yükseklik hariç) EQE sedan modelinden daha kısa. Bunun nedeni de tabii ki daha iyi bir manevra kabiliyeti sunmak. Ön kısmındaki tasarım ve arka kısmındaki aydınlatma tasarımı EQE sedan modeliyle çok benzer.

İç tasarıma gelecek olursak… Mercedes burada yine ekran şov yapmış. Klasik bir Mercedes ile çok bir farkı olmayan kokpit tasarımı ve ekranlar premium hissettirse de aynı tasarımları sunmasını pek beğenmedim. Ambiyans aydınlatma ve beyaz renkli iç döşeme aracın içine ferahlık katmış. Altancara deriler de gayet güzel görünüyor. Zaten başka malzeme kullanılması bu araca ayıp olurdu.

Donanım:

Araç kaputu altında tam olarak 90.6 kWh’lık bir batarya sunuyor. Bu batarya bize tam olarak 550 kilometre gibi bir menzil değeri veriyor. DC şarj ile de 32 dakikada %10-%80 lik bir dolum süresine sahip. Motor seçenekleri değişken. Bu bağlamda EQE 350+ modelinde 288 beygir ile 565 N.m tork değeri sunarken, 4Matic versiyonunda ise tork 764 N.m değerine yükseliyor. 500 SUV modelinde ise 536 beygir gücü 858 N.m tork ile harmanlanmış bir motor görev yapıyor. Aynı şekilde bu aracın AMG versiyonu da alınabilir durumda. Standart versiyonun 617 beygirlik gücü ve 950 N.m torku bulunurken, performans versiyonunda ise bu değerler 677 beygir ve 1000 N.m torka yükseliyor. Aracın hızlanması ise AMG versiyonları için 3,7 ile 3,4 sn olarak açıklandı.

Fiyat:

Mercedes bu aracın fiyatını en baz modelde 75.000 dolar olarak belirlerken, AMG modellerin fiyatları da 120.000 dolar bandından başlayacağını açıkladı. Yani yine bizim için ulaşılması biraz zor rakamlar gibi görünüyor. Aracın 2023 yılında piyasaya sunulması olası. En yakın zamanda yollarda görmek ümidiyle efenim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir