Yeni Volvo EX90 ile Hayatınıza Enerji Verin

 Volvo EX90 SUV’la; güvenli, ferah ve yenilikçi bir sürüş keyfinin tadını çıkartın

Volvo, 2030 yılına kadar elektrikli olacak. Markanın yeni amiral gemisi modeli yakında çıkacak olan Volvo elektrikli Spor Amaçlı Aracının (Sport Utility Vehicle – SUV) artık resmi olarak bir adı var. Volvo EX90.

Bu, EX90’ın evinizi, cihazlarınızı ve hatta başka bir EV’yi şarj etmek için pilinden geri güç göndermesine izin verecek.

Volvo’nun yaklaşmakta olan elektrikli aracı EX90 SUV, bir müşterinin evine güç sağlamak için yeterli pil kapasitesine sahip çift yönlü şarj özelliklerine sahip ilk modeli olacak. 9 Kasım’da resmi olarak  dünya prömiyerini kutlayacak olan Volvo’nun EX90’ı, yüksek voltajlı pil paketinde depolanan enerjiyi kullanarak evlerine ve cihazlarına güç sağlayabilecek. Diğer EV’leri şarj edebilecek ve şebekeye elektrik sağlayabilecek. Çift yönlü şarj sistemi, şimdilik lansman sırasında belirli pazarlarda mevcut olacak. Daha sonra EV onlar için donanıma hazır olacağından, Volvo sonraki aşamada diğer pazarlarda bir yazılım güncellemesiyle bunları etkinleştiebilir.

Peki nedir bu Çift Yönlü Şarj Sistemi:

Çift yönlü şarj, birçok elektrikli araçta hızla aranan bir özellik haline geliyor. Tam olarak göründüğü gibi çalışır; tek yönlü  EV şarj cihazlarıyla, elektrik şebekesinden elektrikli araca elektrik akar; çift yönlü (iki yönlü) EV şarj cihazları ile elektrik her iki yönde de akabilir. 

Kendi evinizin enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilir. Yemek pişirmede, elektrikli aletlerinizi şarj etmede veya müzik sisteminiz için hareket halindeyken hayatınıza güç veren tekerlekli bir pil haline gelmeyi planlıyor. 


“Bazı otomobil üreticileri EV’lerini mobil jeneratörler olarak sattığından, bu bir elektrik kesintisi sırasında kullanılabilecek bir mobil jeneratöre dönüştürecek.”

Ayrıca EX90, dünyada bir ilk olan bir iç radar sistemine sahip olacak. Sürücü aracı her kilitlediğinde iç radar sistemi devreye girecek ve araç kilitleri devreye sokmadan önce geride herhangi bir insan veya evcil hayvan olup olmadığını kontrol edecek. İçeride birinin kaldığını tespit etmesi durumunda, aracın kilidi açık kalacak ve dokunmatik bilgi-eğlence sisteminde kabinde yolcu olup olmadığını kontrol etmek için bir hatırlatıcı görüntülenecektir. Ayrıca, kişiyi veya evcil hayvanı sıcak çarpması veya hipotermi riskinden korumak için iklim sistemi açık kalacaktır. Şirketin Güvenli Araç Otomasyonu başkanı Joachim de Verdier, Volvo EX90’ın şimdiye kadar piyasaya sürülen en güvenli Volvo otomobili olacağını söylüyor.

Volvo EX90, güvenlik konusunda şimdiye kadarki tüm Volvo’ları geride bırakacak. Bir LiDAR sensörü, sekiz kamera, 16 ultrasonik sensör ve beş radar dahil olmak üzere 30 sensör, çevrenin 360 derecelik gerçek zamanlı görüntüsünü oluşturacak. LiDAR sensörü, yüzlerce metre ilerideki küçük nesneleri görecektir. Zamanla (daha sonraki bir aşamada) standartlaştırılması planlanan bu teknoloji, 120 metre ileride siyah bir yolda lastik kadar karanlık ve küçük bir şey görecek. 250 metreye kadar olan yayaları algılar.

Üreticiden gelen açıklamaya göre “piyasadaki en gelişmiş sensör setlerinden birini kullanıcılara sunmayı planlıyor.
EX90 ayrıca bir de “sürücü anlama” teknolojisine sahip olacak. Araç içerisindeki iki kamera ve direksiyondaki sensörler sayesinde sürücünün dikkatinin dağılması, alkollü ya da uykusuz olması gibi sürüşü tehlikeye atan durumlarda araç önce uyarı verecek. Bu uyarıların şiddeti gittikçe artacak. Sürücünün bu uyarılara uymaması halinde ise araç kendisini sağa çekip dışında yer alan güvenlik ışıklarını yakacak.

Volvo’nun EV’lerinin çift yönlü şarj etme yeteneklerinin potansiyelini açıklayan o videosu: Ya arabanız hayatınızı güçlendirebilseydi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir