Tesla, Texas’ta 10.000 adet Model Y ürettiğini duyurdu

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, her geçen gün üretimde rekorlar kırmaya devam ediyor. Özellikle son zamanlarda elektrikli otomobillere olan talebin artmasıyla birlikte şirketin uygun fiyatlı otomobilleri Model Y ve Model 3 satışlarında büyük artışlar yaşandı. Bu da şirketin üretimi artırmasına sebep oldu. Son yapılan açıklamaya göre ABD’li üretici Texas’taki fabrikasında Nisan 2022’den bu yana 10.000 adet Model Y üretimi gerçekleştirdi.

Tesla, Ağustos ayında Giga Texas’taki Model Y üretiminin haftalık 1.000 adede çıkarıldığını belirtmişti. Şu anda üretimin haftalık kaç adet olduğunu bilmesek de yıllık üretimin 250.000 adedin üstüne çıkarıldığını düşündüğümüzde haftada ortalama 5.000 adet Model Y üretimi gerçekleştiriliyor olabilir.

Texas’taki üretimin Nisan 2022’den beri devam ettiğini belirtmemiz gerekiyor. İlk etapta fabrikadaki üretimler oldukça yavaş ilerledi. Özellikle 4680 tipi silindirik hücrelerin tedarikindeki sıkıntılar sebebiyle ilk etapta 2170 tipi hücrelere sahip araçlar üretildi. Şu anda iki tipin de üretimi devam ediyor.

Şirket tarafından yapılan son açıklamalara göre yıllık üretim kapasitesi 1.9 milyon adede çıkarılarak büyük bir başarıya imza atıldı. Özellikle hem Fremont hem de Şangay fabrikasında milyonlarca üretim gerçekleşti ve milyonlarca aracın teslimatları yapıldı. Tahminlere göre ilerleyen dönemlerde şirketin üretim kapasitesi giderek artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir