Sizin gibi gençleri yollarda da görmek isteriz: HYUNDAI N VISION 74

Geleceğe dönüş filmini izleyenler, ya da DeLorean hastası olan kişiler için şahane bir konsept otomobil yayınlanmıştı geçtiğimiz günlerde. Hyundai markasının N Vision 74 adındaki konsept otomobiliydi bu. Retro tasarımmıyla kendisine hayran bırakmış, özellikleriyle de adeta şov yapmıştı Hyundai. Gelin bu otomobile ufak bir göz atalım.

Tasarım:

Hyundai markasının N serisi aslında performans odaklı. N Vision 74 konsepti de biraz bu mantıkla üretilmiş bir model. Üretimde gelecek olarak bakılan bu konsept modelde geçmiş modellerden izlere rastlamak mümkün. Tasarımı eski DeLorean tasarımlarına benzediğini söylemiştik. Bunun sebebi Hyundai firmasının zamanında üretmiş olduğu Hyundai Pony Coupe modeli. Çünkü bu modeli tasarlayan ve DeLorean’ın DMC-12 modelini tasarlayan aynı kişi “giorgetto giugiaro”. Ayrıca bu otomobilde BMW M1 ve Lotus Esprit modellerinden de esintiler görüyoruz. Tasarımcı  SangYup Lee ise bu konsepti uçakla Kore’ye giderken prototip olarak tasarladığını ve bu aracın Hyundai’nin kökenklerine bir saygı duruşu olarak ortaya çıkardığını söylüyor.

Bu yeni tasarım eski ile yeniyi birbiriyle harmanlamış. günümüzde neredeyse her arabada gördüğümüz led farlar, sürtünme kaysatısını düşürmek için kullanıla büyük hava kanalları ve yekpare jant tasarımı ayrı bir aerodinami katmış araca. Ayrıca arkasındaki spoiler ise sporcu kimliğini gösterir cinsten. Aracın tavanındaki 74 yazısı ise çok güzel bir detay. Şöyle retro tasarımları daha fazla görsek keşke.

Donanım:

Bu arabanın en farklı özelliği hibrit bir araç olması. Ama günümüz klasik hibrit kafasından biraz uzak. Hyundai bu araçta fosil yakıt yerine hidrojen tankı kullanıyor. Bu yönden günümüz hibrit araçlarından tamamen ayrılıyor. Hidrojen tankının sistemi  Hyundai Nexo modelinden alınırken, elektrik altyapısı sistemi de E-GMP platformundan geliştirilerek entegre edilmiş. Hidrojen tankı içinde barındırdığı hidrojenleri yakıt olarak kullanabilmek için yığın yakıt hücrelerine göndererek elektrik enerjisine çevirir. Bu elektrik enerjisi de aracın hareketine yardımcı olmak için pilleri doldurur. Bu sayede hidrojen alabileceğiniz bir yer olursa sadece hidrojen tankını doldurarak bile yolunuza devam edebilirsiniz.

Gelelim aracın motor gücüne. Hyundai bu aracı çift elektrik motoru ile donatarak tam olarak 670 HP güç üretmeyi başarmış. Tork gücünün de 900 N.m olduğunu söylememiz lazım ki, bu da aracı tam bir pist aracına çeviriyor. Araçta 62.4 Kw/H batarya bulunurken, 4.2 kg da hidrojen tankı görev alıyor. Ayrıca aracın 0-100 ü fabrika verilerine göre 4.2 saniye, bu da gayet iyi bir değer. Aracın maksimum menzili ise yaklaşık olarak 600 km.

Sonuç:

Bu konsept gelecekte üretilirse, gerçek manada bir Geleceğe Dönüş yaşayacağımız kesin. Şu anda prototip olarak duruyor olması bizim için üzücü, ama bir yandan da fiyat mevzusu göz önüne alındığı zaman ulaşılamayacak bir model olacağı ortada. Yine de inceleme videolarına bakmak bile keyifli olacaktır diye tahmin ediyorum. Kim bilir belki bir gün kullanma fırsatımız bile olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir