şarj ağı

Elektrikli Araçları Şarj Etme Yönteminde Yeni Devrim!

Bir süre daha bekleyeceğiz duruyor.

Elektrikli bir aracı şarj etmek, şarj cihazının ve pilin tipine bağlı olarak 15 dakika ile 8 saat arasında sürebilen bir işlemdir. Şarj istasyonları, sürücülerin araçlarını evde şarj etmekten daha hızlı şarj etmelerine izin verdiği için giderek daha popüler hale geliyor. Ancak Türkiye’de daha yaygınlaşmadı.

Size uygun şarj cihazını biliyor musunuz?

İki tür şarj cihazı vardır: Seviye 1 ve Seviye 2. Seviye 1 şarj cihazları, bir arabayı saatte yaklaşık 3 mil hızla şarj edebilen standart 120 voltluk bir prize sahiptir. Seviye 2 şarj cihazları, bir elektrikli aracı saatte yaklaşık 30 mil hızla şarj edebilen 240 voltluk çıkışlara sahiptir. Bu şarj cihazları, profesyoneller tarafından kurulum gerektirdiği için Seviye 1 şarj cihazları kadar yaygın değildir, ancak bazı şirketler müşterileri için her iki seçeneği de sunar.

şarj ağı

EVgo, elektrikli araçlar için şarj teknolojisindeki en son yeniliklerden

EVgo’da Autocharge+ isimli yeni özelliğini daha geçen günlerde duyurdu. Bu özellik sayesinde  EVgo hızlı şarj cihazları bir arabayı dakikalar içinde şarj edebilir ve Tesla’nın Supercharger istasyonları onu 30 dakikada şarj edebilir. Uygun EV’ler sadece prize takılarak saniyeler içinde şarj olabiliyor. Bu yeni özellik, Tesla sahibi olmayan taşıtların da süratli bir biçimde şarj olmasını sağlıyor.

Teknoloji her geçen gün gelişiyor

Bir arabayı şarj etmek, onu prize takıp akünün şarj olmasını beklemek kadar basit değildir. Elektrikli aracınızı şarj etmenin farklı türleri ve farklı yolları vardır. Arabalarımızı şarj etme şeklimiz sürekli değişiyor ve gelişiyor. Bazı şirketler artık elektrikli araçları şarj etmenin yeni yollarını ortaya çıkarıyor. Örneğin Toto, insan atıklarını enerjiye dönüştüren dünyanın ilk güneş enerjili tuvaletini yarattı. Peki sizce daha neler göreceğiz fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir