Citroen yeni oyuncağı “Oli”yi tanıttı

Yanlış Okumadınız

Evet başlıkta yanlış görmediniz. Oyuncak dedik çünkü oyuncak legodan yapılmış gibi duruyor. Gelin detaylarına birlikle göz atalım.

Gerçekten “Oyuncak” mı?

Citroen, ikonik oyuncaktan yani legodan ilham alan yeni konsept otomobili Oli’yi tanıttı. Citroën Oli, 400 km’ye kadar menzile ve sadece 15 dakikada şarj edilebilen bir bataryaya sahip tamamen elektrikli bir araç. Fransız otomobil üreticisi, en yeni konsept otomobili için çok düşünmüş olmalı ki popüler lego oyuncağından ilham almış. Citroen, yeni elektrikli araç konsepti Oli’yi Paris’te tanıttı. Lego benzeri bloklardan yapılmış fütüristik görünümlü bir arabadır kendisi. Unutmadan da belirteyim araba akılda eğlenceli ve “özgün” bir tasarım ile tasarlanmıştır. Ayrıca çevre dostu olması amaçlanmıştır. Bu nedenle egzoz boruları veya klima sistemi yoktur.

Citroen 1919’dan beri piyasada ve ilginç tasarımları ve farklı fikirleriyle ünlü. Bu sefer lego bloklardan yapılmış gibi görünen elektrikli bir araçla gitmeye karar verdiler. Peki Citroen Oli yeni bir serinin başlangıcı mı yoksa kendisinden önce bir geçmişi var mı? Gelin hep beraber bakalım.

Citroen Ami…

Herkes unuttu dimi bu arabayı. Citroen Oli’yi aslında Citroen Ami’nin devamı gibi düşünebiliriz. Ami 75km sürüş menzili sunarken Oli ise tamı tamına 400km sürüş menzili sunuyor. Gerçekten Citroen Ami’den gelen şikayetleri göz önüne almış gibi görünüyor.

Citroen Oli’nin Özellikleri

  • Yenilikçi yeni tasarım
  • Sürdürülebilir ve uygun fiyatlı olacak şekilde tasarlandı
  • Sadece 1.000kg ağırlığında
  • 40kWh pil ve 400 km kadar menzil

Citroen bu araç ile hedeflediği hafif elektrikli araç yapılamaz algısını kırmak ve değişik tasarım ile sürdürülebilir bir ürün ortayı amaçlamış. Normalde araçların camlarının eğimli olmasına alışkınız bunun sebebinin aerodinamik olduğunu biliyoruz. Peki bu araçta neden ön cam düz, bunun eksi bir yanı yok mu diyenler için citroen’in cevabı:

“Citroen Oli’nin otobanda 200 kilometre/s ile kullanılacak biçimde değil genelde şehir merkezi veya çevresindeki yollarda düşük süratte seyredilecek biçimde tasarlandığını belirtiyor. Hatta bu sebeple Citroen Oli’nin son sürati 110 kilometre/s ile sınırlandırılmış. Bu bilgilere ek olarak ön tarafta ‘Aero Duct’ olarak isimlendirilen hava kanalları var. Bunlar sayesinde havayı ön camın üzerine yönlendirerek sürtünmeyi azaltıyor.”

Ne zaman yollarda olacak?

Üzücü olarak belirtmek istiyorum ki Citroen Oli sadece konsept araç olarak kalacak. Ancak Citroen’in bu araçta kullandığı teknoloji ve tasarımları gelecekte başka araçlarında göreceğimiz ihtimali yüksek olarak görünüyor. Peki siz tasarımı beğendiniz mi ve satışa sunulacak olsaydı satın alır mıydınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir